Menu
Sepetim

$30,29 Üzeri Alışverişlerinizde Kargonuz Ücretsiz!

Esansiyel Yağlar Nasıl Kullanılır

UÇUCU ESANSİYEL YAĞLARI NASIL KULLANIRIM?

     Merak etmeyin, uçucu esansiyel yağları kullanmak ve insanoğlunun binlerce yıldır faydalandığı bu mis kokulu doğa harikalarını kullanmak ve fayda sağlamak için kimya mühendisi olmanıza gerek yok. Uçucu yağlar hakkında bazı temel bilgi ve önlemleri öğrenerek bu mucizeyi günlük hayatınıza dahil edebilirsiniz.

     Uçucu esansiyel yağlar hakkındaki araştırmalar devam ettikçe ruhsal ve fiziki etkilerine her araştırmadan sonra yenileri eklenir. Bu sayfada sizlere bazı önerilerde bulunacağız. Uçucu esansiyel yağların nasıl kullanılacağını öğrenirken muhtemelen aromatik,masaj (topikal) ve dahili (yemeklerde) etkilerinden faydalanacaksınız. Her uçucu yağ içinde saf ve doğal olarak barındırdığı moleküller hislerinizi harekete geçirecek.

    AROMATİK:

      Koku duyumuz, çok güçlü duygusal,fizyolojik ve zihinsel tepkilerimizi ortaya çıkarır. Uçucu yağ moleküllerini kokladığımız anda burnumuzdaki reseptörler tarafından hızlıca emilir, algılanır ve sinirler vasıtasıyla doğruca limbik sistemimize aktarılır. Limbik sistemimiz beynimizde hafıza,davranış, duygular ve koku gibi birçok fonksiyonu destekleyen beynimizin bir parçasıdır. Bu sebeple saf ve doğal esansiyel yağların aromatik uygulamalarında özellikle güçlü etkisi vardır. Bazı uçucu yağlar beynimize vücudumuzu sakinleştirmesini tavsiye ederken, bazı yağ molekülleri ise vücudu canlandırmaya yönelik etki arz eder. Difüzörler veya buhurdanlıklar aromatik yağları kullanmanın en eski ve yaygın yöntemleridir. Peki bir buhurdanlık kullanmak zorunda mısınız? Tabi ki hayır. İşte sizlere en basit şekilde, en kolay kullanım yolları tavsiyeleri.

·         Bir parça pamuk topu yapın ve üzerine birkaç damla yağ damlatın. Aracınızın ısıtıcı deliklerine yerleştirin. Aynı yöntemi evinizde ve işyerinizde klima için de uygulayabilirsiniz.

·         Yağları boş bir sprey şişesinde karıştırın ve halı,mobilya veya kıyafetlerinize püskürtün.

·         Çamaşır makinenize veya çamaşır kurutucunuza ekleyin. Kıyafetleriniz mis gibi koksun.

·         Evinizde yer silme suyunuza ekleyerek kullanın. Unutmayın ki uçucu yağlar antibakteriyel dirler.

 MASAJ (TOPİKAL):

      Topikal, yani vücut üzerine kullanım çok etkili bir uçucu yağ kullanım biçimidir. Esansiyel yağların molekül ağırlıkları düşüktür ve sabit yağlarda çözülür olduklarından deri yolu ile kolayca emilirler. Esansiyel uçucu yağlar vücutta kolayca emilmesine rağmen hafif masaj yolu ile kullanmak masaj yapılan bölgede kan akışını hızlandırmak suretiyle tenimize daha homojen şekilde nüfuz etmesini sağlayacaktır.

       Doğal ve saf uçucu yağlar narin oldukları kadar güçlüdürler de. Çok hassas veya çok genç ciltler reaksiyon verebilirler. Bu reaksiyonları azaltmak için uçucu yağları masajda kullanırken sabit yağlarla karıştırmanızı ve üç damla sabit yağa bir damla saf,doğal ve organik esansiyel uçucu yağlarımızdan karıştırmanızı tavsiye ediyoruz. Yapılan çalışmalarda bu oranların kadim Mısır uygarlığında bile kullanıldığını ortaya koyuyor.

       Herzaman küçük dozlarla başlamanızı öneriyoruz (1-2 damla gibi). Daha sonra 4-6 saatte bir defa tekrarlayabilir ve ihtiyaç duyduğunuzda dozu artırabilirsiniz.

        Esansiyel yağları uygularken en çok fayda sağlayacağınız noktalar…

·          Ense

·          Alın ve şakalar

·         Göğüs ve karın

·         Kollar, bacaklar ve ayak tabanları

 

         Esansiyel uçucu yağların en çok kullanıldığı ve yararlanıldığı başkaca uygulamalar hakkında sizlere birkaç tavsiyemiz daha olacak.

·         Sıcak banyo suyunuza birkaç damala ekleyebilirsiniz

·         Sıcak veya soğuk kompres uygularken ıslak havluya veya ıslattığınız bez parçasına birkaç damla damlattıktan sonra kompress yapılacak alana uygulayabilirsiniz.

·         Losyon veya nemlendiricinize birkaç damla ekleyip cildinize uygulayabilirsiniz.

 

        Aromatik, saf ve organik esansiyel yağları uygularken kaçınılması gereken hassas bölgeler vücudumuzun nereleridir?

·         Yüzümüzde özellikle göz çevremiz çok hassastır. Göz çevresine uygulamayınız.

·         Gözümüzün ve kulağımızın içine girmemesine dikkat ediniz.

·         Yaralanmış,çizilmiş veya darbe görmüş cilde uygulamayınız.

 

DAHİLİ KULLANIM:

        Bazı uçucu yağların çok uzun bir mutfak geçmişleri vardır ve bazı diyetleri desteklemek için kullanılmışlardır. Buradaki en önemli konu şudur: her marka uçucu esansiyel yağ doğal ve %100 saf ve organik değildir. Birçok esansiyel yağ ucuz sentetiklerden oluşur. Yemeklerinizde ve diyetlerinizde sentetik ürünler kullanmayınız.

        Bozanıza, sütlaçınıza veya yulaf ezmenize tarçın serpin. Makarnanıza biraz fesleğen yaprağı ekleyin veya bir bardak nane çayı yudumlayın... Bu durumlarda aslında uçucu esansiyel yağ bileşiklerini tüketiyorsunuz. %100 organik ve saf esansiyel uçucu yağlar gıdalara tat ve aroma katmalarının yanında sağlığınızı desteklemek için de kullanabilirsiniz. Bu konsantre formlarında uçucu yağlar besin takviyesi olarak kullanılabilir.

          Dahili ve gıdalarda kullanım vücudumuzun son derece karmaşık fizyolojik süreçleri nedeniyle son derece etkili bir kullanma metodudur fakat kullandığınız esansiyel yağların %100 organik,saf ve sentetik bileşensiz olması koşuluyla.

          Esansiyel uçucu yağlar, sabit yağlarda çözülürler ve kolayca beyin de dahil olmak üzere diğer organlarımıza kolayca taşınırlar. Esansiyel yağlarda diğer besinler gibi vücudumuzda metabolize edilir ve karaciğerimiz ve diğer organlarımız yoluyla vücudumuzdan atılırlar.

          Her bir uçucu yağ bileşimi son derece karmaşıktır ve vücudumuzda organlarımızla son derece karmaşık şekilde reaksiyona giren biyokimyasal özelliklere sahiptir. Bu etkileşimin tam olarak nasıl çalıştığı henüz anlaşılamamış olmasına rağmen faydaları araştırmalarla ortaya konulmaya devam etmektedir. Vücudumuz ancak gerekli miktarda esansiyel aromatik yağları işleyebilecek özelliktedir. Bu konuda bilginiz yok ise bu yağları sadece haricen kullanınız.

 

          Uçucu yağlar son derece konsantre,yoğun ve güçlü aromalara sahiptirler. Bu yüzden yemeklerinize veya tatlılarınıza eklerken damla damla değil, öncelikle kürdanı uçucu yağa batırarak çok az miktarda ekleyin. Yeterli gelmediğini düşünürseniz bir sonraki denemenizde biraz daha doz artımı yapabilirsiniz. Her halukarda 1-2 damlayı geçmeyin. Unutmayın kı uçucu yağların aroması, yemek yaptığınız sebzeler veya meyve salatalarından çok daha güçlüdür.

We use cookies and other similar technologies to improve your browsing experience and the functionality of our site. Privacy Policy.