Menu
Sepetim

$30,96 Üzeri Alışverişlerinizde Kargonuz Ücretsiz!

Sıkça Sorulan Sorular

Aromaterapide sonuç elde etmek için her zaman sadece en kaliteli saf uçucu yağların kullanılması hayati önem taşır . Daha ucuz, düşük kaliteli uçucu yağlar öngörülemeyen sonuçlar verir, sonuçta değerli paranızla fayda satın almak yerine boşa harcamış olursunuz.Kalitesiz ve sentetik yağların kullanımı en iyi ihtimalle hiçbir işe yaramayacaktır. - başka bir deyişle herhangi bir fayda elde etmeyeceksiniz ve en kötüsü yağa karşı alerjik bir reaksiyon gösterebilir ve cilt tahrişine, duyarlılaşmaya veya diğer yan etkilere maruz kalabilirsiniz. Bunun nedeni, uçucu yağın sentetik bir kimyasal bileşenle karıştırılmış olması veya belki de tamamen sentetik olmasıdır. Dürüst olmayan tüccarlar ve satıcılar, ürünü kendileri için daha karlı hale getirmek için ucuz sentetikler ekleyerek pahalı yağları sık sık seyreltirler. Bu şüphesiz, daha sonra bu yağları aromaterapide kullanmaya çalışan müşteriler için sorunlara neden olabilir - bazen feci sonuçlarla. Birçok insan sentetik bileşiklere alerjisi vardır. Tabii ki herkes sentetik veya katkılı yağlara karşı duyarlı değildir, bu nedenle problem abartılmamalıdır, ancak saf ve doğal bir esans yağı olduğu iddia edilen bir seyreltilmiş veya sentetik yağı satmak hala etik dışı ve dürüst değildir. Sonuçta, alamadığınız bir şey için ödeme yapıyorsunuz. Sentetik veya katkılı yağlar çok az terapötik özellik içerir veya hiç içermez ve genellikle aromaterapide bir işe yaramaz.
Bir 'aromaterapi yağı' genellikle% 98 badem veya üzüm çekirdeği yağı vb sabit yağ içinde esansiyel bir yağın% 2 oranında seyreltilmesidir.Öte yandan, uçucu yağlar çiçekler, otlar, yapraklar, otlar, kökler, kabuklar, baharatlar, meyveler veya sakızdan ekstrakte edilmiş seyreltilmemiş ürünlerdir. Aromaterapiye yeni başlayanlar bu konuda büyük bir karışıklık yaşarlar, birçok mağazalar genellikle şişede ne olduğunu tam olarak bilmeyen 'aromaterapi yağları' satarlar. Bu nedenle, içinde esansiyel yağ olmasa dahi esansiyel bir yağ olduğu varsayılır. Çok yanıltıcı ve çok pahalı! Esansiyel yağları satın alırken, bu hayattaki çoğu şeyde olduğu gibi, tam olarak ödediğiniz şeyi alacaksınız. Üstün kaliteli uçucu yağlar ucuz bir fiyata mümkün değildir, çünkü onları üretmek çok emek isteyen pahalı bir işlemdir. Bu nedenle, bunu göz önünde bulundurarak, uçucu yağlarınızı her zaman yıllardır iş yapan ve özgünlüğü oluşturmak için tüm saf uçucu yağları üzerinde analitik prosedürlerde gerekli uzmanlığa sahip olan köklü, uzman bir tedarikçiden satın almaya çalışmalısınız. Daima 'Saf Uçucu Yağ' yazan etiketleri arayın ve kafayı karıştırmaya ve aldatmaya açık bırakan 'Uçucu Yağ' veya 'Aromaterapi Yağı' gibi daha belirsiz bir terim yazan etiketlere itibar etmeyin. Akıllıca etiketlenmiş ürünler çok, çok yanıltıcı olabileceğinden ve her zaman para için çok düşük bir değer olacağı anlamına geldiği için şişede ne olduğunu açıkça belirtip belirtmediğine bakın. Esansiyel Yağ Nedir Birçok çiçeğin narin doğası, kokulu yağı çıkarmak için buhar damıtmanın kullanılamayacağı anlamına gelir çünkü yoğun ısı çiçekleri yok eder, bu da buharın nüfuz edemediği katı bir kütleye sıkıştırılmalarına neden olur. Damıtma sırasında buhar çiçekler arasında serbestçe hareket edemiyorsa, yağı çıkarmak imkansızdır. Buharın nüfuz etmesine yardımcı olmak için özel aparatların geliştirildiği yerlerde bile, buharı üretmek için gereken çok yüksek sıcaklıkların genellikle çıkarılan yağın aroması üzerinde olumsuz bir etkisi olacaktır. Bu nedenle, neroli ve gül otto gibi birkaç yağ hariç, buhar damıtma genellikle çiçek kokusunun gerçek bir temsilini yakalayamaz ve genellikle orijinal bitkinin aromasından tamamen farklı bir yağ üretir. Açıkçası, bu ideal diyebileceğimiz bir durum değildir. Bu sorunu çözmek için narin çiçeklere zarar vermeyen ve çiçeklerin gerçek aromasını buhar damıtma ile mümkün olandan çok daha fazla yakalayan özel bir süreç geliştirilmiştir. Ek olarak, bu işlem herhangi bir ısı veya su kullanmadığından, suda çözünen önemli aromatik bileşiklerin hiçbiri buhar damıtma işleminde oldukları için kaybolmaz. Bu, esansiyel yağ üretilirken buhar damıtma yoluyla ekstrakte edilmesinden ziyade bir üründen daha yüksek bir verim elde edildiği anlamına gelir. Buhar damıtma yerine narin çiçekler için Karbondioksit çözücüsü kullanılabilir. Bu yöntem çok daha narindir.

İşlemin ilk aşamasında, bitki materyali, genellikle alkol,karbondioksit, hekzan veya toluen gibi organik bir çözücü ile birlikte silindirik bir tambur içine yerleştirilir. Tambur, çözücünün emilimine yardımcı olmak ve odifeöz özü ayırmak için döndürülür ve daha sonra bu özüt, daha sonra geri dönüştürülebilen çözücüyü uzaklaştırmak için vakumla damıtmaya tabi tutulur. Bu ilk işlemden sonra elde edilen aromatik malzeme, ekstraktın mumsu veya reçineli olmasına bağlı olarak bir konsantre veya resinoid olarak bilinir.

Konsantre ve resinoidler çok çeşitli endüstrilerde kullanılır, ancak bunları kullanmak için uzman bilgisi gereklidir, çünkü koyu, ağır kıvamları nedeniyle üzerlerinde çalışmak çok zordur. Bu yüzden resinoidler (benzoin hariç) aromaterapide nadiren kullanılır.

Bu işlemdeki ikinci aşama, aromatik bileşikleri, bir çiçek veya bitkiden türetilmişse genellikle ekstrakte edilen materyalde bulunan pigmentlerden ve mumlardan ayırmak için etanol (alkol) kullanılmasını içerir. Bu mumların birçoğu çok az aromatik değere sahiptir ve çözünmezlikleri nedeniyle yağın kullanımını zorlaştırmaktadır, ancak bu vakslar cilt bakım ürünlerinde faydalıdır. Soğutulduktan sonra, mumlar ve kokusuz malzemeler ayrılır ve çıkarılır, geri kalanlar filtrelenir ve son olarak alkol, vakumla damıtma kullanılarak geri kazanılır.

Kısa cevap, uçucu yağların bitkilerden gelmesidir . Uçucu yağlar, genellikle bitkilerin kabuğundan, yapraklardan, çiçeklerden, köklerden veya bitkinin diğer kısımlarından (genellikle buhar veya su kullanılarak) damıtılmış bir yağdır. Bitkinin hem aromatik hem de kimyasal özelliklerini içeren yüksek oranda konsantre yağlardır.

Uygun şekilde saklanırsa , esansınızın çoğu 4 yıla kadar taze kalacaktır . Serin tutulmaları gerekir ve kapak her zaman sıkıca kapatılmalıdır. Paçuli,sandal,mür vb yağlar rahatlıkla 10 yıl taze kalırlar.

Bu kuralın istisnaları çay ağacı yağı ve limon yağlarıdır. Bunların doğru şekilde saklandıklarında bir veya iki yıl boyunca taze olmasını bekleyebilirsiniz.Uçucu yağlar, oksidasyon adı verilen bir işlem nedeniyle bozulurlar  . Oksidasyona oksijen ve nem neden olur. Muhtemelen uzun süre dışarıda bırakılmış eski metallerde olduğunu görmüşsünüzdür.

Koku değişirse veya zayıflarsa veya bulanık veya viskoz olduklarını fark ederseniz, muhtemelen bozulmuşlardır.

Buradaki sır, yağlarınızı serin bir yerde tutmaktır. Dondurucuya yağ koymayın. Gerçek olup olmadıklarını kontrol etmek için yağların dondurulması hakkındaki bazı efsanelerin aksine, tüm yağlar donacaktır!

Bazı insanlar yağların ayak tabanlarından daha hızlı emildiğini söylüyor çünkü çok fazla gözenek barındırırlar- veya gözenekler büyüktür.  Buna kesinlikle bir kanıt yoktur.

Ayakların yağları çok iyi emdiği doğru olsa da, kaç gözeneğiniz veya ne kadar büyük oldukları ile ilgisi yoktur . Ayak tabanlarınızdaki ve elinizin avuçlarındaki gözenekler yağ bezleri içermez. Vücudunuzun diğer bölgelerinde, bu bezler bir bariyer görevi gören sebum adı verilen bir yağ salgılar.

Uçucu yağlar cildinizin herhangi bir yerine emilir, ancak sebumun olmadığı yerlerde daha fazla emilir . Bu nedenle, ayak tabanları yağlarınızı uygulamak için mükemmel bir yerdir!

Birçok insan evlerinde ve bahçelerinde zararlılardan kurtulmak için uçucu yağ spreyleri kullanır . Kimyasal haşere spreylerine harika bir alternatiftirler. Peki, uçucu yağlar ev bitkilerimize zarar verir mi?

Pek çok insan, içinde güzel ev bitkileri olan yerlerde, olumsuz etkileri olmayan yağlarını kullanırlar. Yine de esansiyel yağların çok güçlü olduklarını unutmayın ve bitkilerinize saf halde serpmeyin. 

Tipik olarak değil. Yine de koyu renkli bir yağ kullanıyorsanız, lekelenebilir.

Yapabilirsin! Difüzörsüz yağları kullanmanın harika yolları vardır - difüzörsüz  uçucu yağları kullanmak için bir parça pamuk,peçete veya tuvalet kağıdını yuvarlayıp küçük bir top haline getirin. Daha sonra dilediğiniz miktarda esansiyel yağı pamuk topunuza damlatın. Artık pamuk topunuzu klimaya sıkıştırıp kullanabilirsiniz. Bunu aracınızda da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bir bardak suya birkaç damla esansiyel yağ damlatıp kalorifer peteğinizin üzerine koymayı deneyebilirsiniz.

Hayır, değiller. Uçucu yağlar bitkilerden damıtılır. Parfüm yağları sentetik olarak bir laboratuvarda oluşturulur.

Uçucu yağları tüylü arkadaşlarınızla güvenli ve etkili bir şekilde paylaşabilirsiniz, ancak tüm yağlar değerli evcil hayvanlarınız için yararlı değildir. * Kekik  , Karanfil ,  ve Kekik gibi yüksek fenol yağlarından kaçınmanızı öneririz 

Uçucu yağlarınızı serin ve kuru bir yerde saklamak en iyisidir. UV'ye maruz kalma, yağın bileşenlerinde en büyük hasara neden olur ve ısıya maruz kalmanın ışığa maruz kalmayla birleştirilmesi, yağlarınızı daha hızlı olumsuz yönde etkiler.

Tek uçucu yağ şişelerindeki etiket rengi, yağın türetildiği bitkinin rengine karşılık gelir. Örneğin, Lavanta esansiyel yağı mor bir çiçekten gelir, bu nedenle Lavanta şişe etiketinin rengi mor renktedir. Renk ve bitki birliği, her bir uçucu yağ veya karışımlar için geçerli değildir, ancak bu tasarım fikrine yakın durmaya çalışıyoruz.

Bazı tek uçucu yağlar ve karışımlar, ışığa doğrudan cildinize uygulandıktan sonra güneş ışığına maruz kalırsanız, ışığa duyarlılığa neden olabilir ve yanıklara neden olabilir. Bu kategoriye uyan en popüler yağlarımızdan bazıları Limon , Greyfurt , Bergamot,misket limonudur. Narenciye yağları ile birlikte cildinizi güneşe maruz bırakmayınız.

Uçucu yağ şişelerinizi sıkıca kapatın ve oda sıcaklığında karanlık ve kuru bir yerde dik olarak saklayın. Yağların sıcaklığın tutarlı kalacağı bir yerde saklandığından emin olun.

İşte bir şişedeki damlaların sayısı için bir rehber. Daha koyu yağlar daha büyük damlalar olarak ortaya çıkma eğilimindedir, bu nedenle şişenin boyutu aynı olmasına rağmen şişe başına daha az damla olacaktır.

 

5ml = 100 ila 111 damla

·         Topikal olarak  - Uçucu yağlar, saf (seyreltilmeden) veya bir taşıyıcı yağda seyreltilmiş olarak doğrudan cildinize uygulanabilir .

·         Dahili olarak  - Bazı yüksek kaliteli uçucu yağlar dahili kullanım için güvenlidir.

·         Aromatik olarak  - Uçucu yağları havaya yaymak, uçucu yağlardan faydalanmak için harika bir yoldur.

Siparişleriniz siz sipariş verdikten sonraki bir saat içerisinde hazırlanır ve aynı gün kargoya verilir. Müşterilerimizin siparişleri genellikle 48 saat içinde ellerine ulaşırlar. Fakat bazı durumlarda anlaşmalı kargo şirketlerimizin daha geç teslimat yaptıklarıda olmuyor değil. Covit 19 pandemik döneminde yoğunluktan dolayı bazı kargolar 1 hafta kadar uzamıştır.

 

 

We use cookies and other similar technologies to improve your browsing experience and the functionality of our site. Privacy Policy.