Menu
Sepetim

$31,91 Üzeri Alışverişlerinizde Kargonuz Ücretsiz!

Doğal Yağlar Nasıl Elde Edilir

ESANSİYEL UÇUCU YAĞLAR DOĞAL OLARAK NASIL ELDE EDİLİR.

Esansiyel yağları elde etmek için kullanılan 4 temel yöntem vardır. Bu yöntemler dünyanın neresinde olduğunuza, bitkinin cinsine ve yapısına göre belirlenir. Kullanılan bu 4 metodun ortak özelliği bitki yağını ve özünü en saf halinde almamızı sağlamasıdır. Meşakkatli işlemlerdir. Bu sebeple %100 saf ve organik esansiyel uçucu yağlar, laboratuvar ortamında yapılan sentetikler gibi ucuz değildir.

·         Su buharı ile damıtma

·         Soğuk press

·         Absolute

·         Co2

 

SU BUHARI (DAMITMA)

 En yayğın olarak kullanılan yöntem su buharı distilasyonudur. Isparta ilimizde dünyaca ünlü gül yağlarını elde etmek için de su buharı yöntemi kullanılır. Anadolu topraklarında yüzlerce yıldır kullanılan bu yöntem için özel imbikler geliştirilmiş ve günümüze kadar varlığını korumuştur. Özel hazneye yerleştirilen bitki yapraklarının üzerine belirli oranda su eklenir ve ısıtılır. Isınan su buharı ie bitkinin özü ve yağı taşınır. Buharın soğutulması tekrar suya dönüşür ve bitkinin esansiyel yağı suyun üzerinde toplanır.

 

SOGUK SIKIM

Nerenciye kabuğu gibi esansiyel yeğ temin edilen meyveler için kullanılan yöntemdir. Zeytin yağı,jojoba yağı gibi sabit veya taşıyıcı yağlarda bu yöntemle temin edilir. Basit bir şekilde narenciye kabukları veya yağlı tohumların bir haznede toplanması ve ağırlık altında sıkıştırılmasıyla esansiyel uçucu yağ veya sabit taşıyıcı yağlar elde edilir.

 

ABSOLUTE

Absolute ler aynen esansiyel yağlar gibidir. Son derece güçlü ve aromatiktirler. Yasemin çiçeği veya vanilyanın öz yağı su buharı distilasyonu veya soğuk sıkım yöntemi ile temin edilemez. Absolute elde etmek için bitki yaprakları solvente yatırılır. Bu solvent genelde eter veya olkol olur. Alkol bitkinin öz yağını hapseder ve ikinci bir işlemle alkol ve yağ birbirinden ayrıştırılır.

 

CO2

Bu işlem, petrol eteri, heksan veya toluen gibi petrol çözücüleri kullanır; metanol veya etanol gibi alkol çözücüleri; veya karbon dioksit. Solvent botanik olarak eklendiği için emilir ve aromatik bileşiklerin salınmasına izin verir.

 

Bu çözücüyle ekstrakte edilmiş bileşikler "mutlak" olarak adlandırılır ve çok konsantredir. Teknik olarak onlar uçucu yağ olarak adlandırılmamalıdır.

We use cookies and other similar technologies to improve your browsing experience and the functionality of our site. Privacy Policy.